Валентин Вакула: “Впевнений, що Україна залишиться незалежною державою”

19 maj 2022 |

Валентин ВАКУЛА є головою суддівської комісії Федерації гандболу України та головним тренером жіночої збірної України з пляжного гандболу. У своєму розгорнутому коментарі Валентин Іванович висловився про війну, про сьогодення українських гандбольних суддів та майбутню участь у чемпіонатах світу та Європи вітчизняних збірних з пляжного гандболу.

Валентин ВАКУЛА є головою суддівської комісії Федерації гандболу України та головним тренером жіночої збірної України з пляжного гандболу. У своєму розгорнутому коментарі Валентин Іванович висловився про війну, про сьогодення українських гандбольних суддів та майбутню участь у чемпіонатах світу та Європи вітчизняних збірних з пляжного гандболу.

“Я разом з родиною зараз перебуваю в Польщі, працюю звідси. Вся робота виконується на громадських засадах, без заробітної платні. Допомагаємо нашим арбітрам, гравцям влаштуватися в містах, в клубах, виходимо на контакт з федераціями, дуже багато роботи пов’язаної з нашими збірними з пляжного гандболу”.


Про війну“В Україні зараз війна, необґрунтована та варварська. До російських окупантів я ставлюсь як до орків. Про своє ставлення я написав у перший же день в фейсбуці. І мені не відповів і ніяк не висловився на підтримку України жоден з моїх знайомих з росії чи білорусі, окрім одного, який живе у Санкт-Петербурзі і є вихідцем з України. Моя позиція дуже проста і зрозуміла: “руський корабль пішов нах*й”. Немає у мене більше там друзів, немає нікого.


Важливо, що російські та білоруські команди та представники їх федерацій відтепер не запрошуються для участі у змаганнях, конференціях та інших заходах європейської та міжнародної гандбольних Федерацій. Про це навіть і питань немає.

Шкода що все це (війна) затягується: гинуть люди, великих втрат зазнають наші економіка, культура, спорт і все це через одну божевільну людину. Але я впевнений, що Україна залишиться незалежною державою, іншого шляху у нас немає. Я бачу наскільки сильно нам допомагають і підтримують у Польщі, це просто дивовижно. І така підтримка є від усього цивілізованого світу”.

Про українських гандбольних арбітрів“Українські гандбольні змагання призупинені, багато наших дівчат-арбітрів виїхали за кордон. Ми звернулись до гандбольних федерацій країн, де зараз живуть наші арбітри, з проханням надати їм можливість працювати. Дуже приємно, що Польща відразу включила до своєї елітної групи нашу пару європейської категорії Марина Дуплій – Олена Победріна з Запоріжжя, які виїхали з дітьми і разом живуть у Кракові. Вони вже судили декілька матчів польської Суперліги і отримали досить добрі відгуки щодо своєї роботи. Також вони судили матч за третє місце фіналу чотирьох Європейської ліги ЄГФ.

Дуже важливо, що суддівська пара Марина Дуплій – Олена Победріна отримали запрошення на жіночий чемпіонат світу серед юніорок (U-18), що влітку відбудеться у Північній Македонії. Там вони проходитимуть курси, складатимуть іспити і, якщо все буде добре, то отримають міжнародну категорію. Вони готуються і потенційно у нас після тривалої паузи знову може бути пара, яка зможе судити чемпіонати світу та Олімпійські ігри. Це було б дуже добре.

Декілька наших молодих арбітрів зараз судять у країнах Європи та навіть в США. Володимир Філоненко за станом здоров’я виїхав з України. Мені вдалось домовитись з італійською Федерацією і він зараз судить елітну групу в Італії. Наша арбітр кандидат до європейської категорії Анастасія Богоявленська виїхала до США, ми звернулись до американської Федерації і Богоявленська вже судить матчі чемпіонату США. Тобто ми намагаємось допомогти та влаштовувати наших арбітрів.

20-21 травня у Відні відбудеться Конференція ЄГФ для голів суддівських комісій національних федерацій, у якій я також візьму участь. Будуть обговорюватись нові тренди у суддівстві, зміна до правил, перспективи. Сподіваюсь отримати нові матеріали, поспілкуватись з колегами. У конференції візьмуть участь новий голова суддівської комісії арбітрів Міжнародної федерації гандболу норвежець Пер Морртен Содаль та голова суддівської комісії Європейської федерації гандболу Драган Начевські.

Що стосується суддівства в пляжному гандболі, то наша пара Анастасія Богоявленська – Анна Селіверстова були запрошені судити чемпіонат Європи в Празі в липні цього року. Але оскільки Анастасія виїхала до США, то ми домовились з Європейською федерацією і Селіверстова отримала тимчасового напарника з Угорщини. Аня нещодавно виїхала з Херсона і зараз вже перебуває у Латвії, далі вона судитиме міжнародний турнір у голландському Тілбурзі, потім – Чемпіонат Європи”.

Пляжний гандбол“Наші обидві дорослі збірні отримали запрошення на кваліфікаційний чемпіонат Європи-2022 (The Beach Handball Championships), обидві юніорські збірні України зіграють на Євро-2022 серед 16-річних, а обидві молодіжні збірні (U-18) змагатимуться на чемпіонат світу 2022 року в Греції.Хочу наголосити щодо підтримки та співпраці, що нам надає Міністерство молоді та спорту України, Федерація гандболу України, президент ФГУ Андрій Мельник та генеральний секретар Олександр Гладун. Ми постійно з ними на зв’язку, отримуємо допомогу як з документами, так і з фінансуванням”.Молодіжні збірні (U-18) з пляжного гандболу“Чоловічий та жіночий молодіжні чемпіонати світу (U-18) відбудуться на грецькому острові Кріт 14-19 червня. Наша збірна хлопців минулого року стала бронзовим призером чемпіонату Європи у Варні, завдяки цьому вони напряму кваліфікувались на чемпіонат світу. Тренують команду Ростислав Ланевич та Микола Шнит.


Збірна дівчат (U-18) отримала від Міжнародної федерації гандболу запрошення для участі у чемпіонаті світу. Ми свою участь підтвердили. Очолюють команду Борис Милославський, Олександр Гурський та Михайло Милославський.

Збірну хлопців, яка напряму потрапила на чемпіонат світу, фінансово підтримує Міжнародна Федерація гандболу, оплачує проживання та харчування. Для дівчат нам потрібно шукати гроші і ми ведемо таку роботу з Міністерством та Федерацією.

Обидві команди зіграють на підготовчому міжнародному турнірі у місті Несебр у Болгарії з 31-го травня по 6-те червня. Найімовірніше до 13 червня залишається на підготовку в Болгарії. Нам пішла назустріч болгарська сторона, надала великі знижки на проживання та харчування, безкоштовно надають майданчик для тренування.

Національні збірні України з пляжного гандболу

Чоловічий та жіночий кваліфікаційний чемпіонати Європи (The Beach Handball Championships-2022) для національних збірних пройдуть у Празі 7-10 липня.

Жіночу збірну України з 21 по 27 травня ми збираємо на збори біля Кошаліна в Польщі, викликані 15 дівчат. Очолюють команду Валентин Вакула та Майя Карбунар. Більшість наших гравчинь зараз знаходяться за кордоном в різних Європейських країнах. Всі запрошені на збори гравці відповіли позитивно, до місця зборів приїжджають за свої кошти. Плануємо зіграти контрольні матчі в Польщі.


Тренером чоловічої збірної є Ростислав Ланевич і вона розпочне підготовку відразу після повернення Ростислава з чемпіонату світу в Греції.

The Beach Handball Championships-2022 у Празі стане кваліфікаційним турніром до чемпіонату Європи-2023, який відбудеться з 23 по 28 травня в Португалії. 10 чоловічих та 9 жіночих команд зі змагань в Празі приєднаються до учасників чемпіонату світу серед дорослих в Греції який відбудеться одразу після молодіжного чемпіонату. Особливість чемпіонату 2023 Європи в Португалії є те, що по сім кращих команд (чоловіки і жінки) потрапляють на Європейські Олімпійські ігри, які відбудуться в Кракові кінці червня 2023 року. Ми дуже хочемо туди потрапити”.Юніорські збірні України (U-16) з пляжного гандболу“Чоловічий та жіночий юніорські чемпіонати Європи (U-16) пройдуть також у Празі 7-10 липня, тобто паралельно з дорослим кваліфікаційним чемпіонатом.

Наша збірна юніорок віком до 16 років зараз базується у Словацькому місті Прешов, тренер команди – Галина Фоміна. Словацька сторона дуже їх підтримує, надає безкоштовне проживання, забезпечили нашу збірну інвентарем, майданчиками. З 31-го травня по 6-те червня команда візьме участь у міжнародному турнірі у місті Несебр у Болгарії. Словаки допомагають з проїздом, а Болгари оплачують проживання. Після цього збірна виступить у турнірі в Празі з 17 по 19 червня.

Збірну України хлопців U-16 тренує Олена Чуприна. Базовими для збірної є команди з Чорноморська та Броварів. Броварський хлопці зараз тренується у Франції разом з другим тренером цієї збірної Вадимом Бражником, а хлопці Чорноморська у Німеччині разом з Оленою. За допомогою Федерації гандболу Німеччини, при підтримці Олександра Гладуна ми плануємо найближчим часом зібрати всіх кандидатів до цієї збірної разом для підготовки до Чемпіонату Європи. 
 


В цілому ми постійно перебуваємо на контакті з усіма командами та арбітрами. Я дуже вдячний міністру молоді та спорту України Вадиму Гутцайту, заступнику міністра Матвію Бідному, працівникам відділу з неолімпійських видів спорту міністерства. Нам йдуть назустріч у цей нелегкий час, шукають можливість допомогти нам”.

Федерація гандболу України