У Львові вже цього вікенду відбудеться непересічна подія – львівська «Галичанка» прийматиме два матчі 1/8 фіналу гандбольного Єврокубка сезону 2020/2021. Суперником львів’янок за вихід до чвертьфіналу буде білоруський клуб «Вікторія-Берестьє» (Брест). Матчі відбудуться у львівському палаці спорту «Галичина»: 16 січня (субота) о 18 год., 17 січня (неділя) о 15 год. Через карантинні обмеження матчі пройдуть без присутності глядачів, однак ігри можна буде спостерігати наживо. ПОСИЛАННЯ НА ПРЯМІ ТРАНСЛЯЦІЇ – ТУТ.
Інтриги події, крім розіграшу квитка у наступний раунд, додає той факт, що суперником «Галичанки» буде команда, яку зараз очолює колишній тренер львів’янок Василь Козар.
Що ж очікувати від гандбольних баталій та наскільки гаряче буде у Львові цього вікенду розпитали ми у гандбольних спеціалістів та вболівальників.
Ігор Грачов, відомий гандбольний оглядач, журналіст XSPORT:
В 1/8 фіналу Кубка Європи зійдуться географічні сусіди: білоруська «Вікторія-Берестьє» і чемпіон України – львівська «Галичанка».
Дуель пройде не за класикою – з роз’їздами, а за спрощеною схемою: два матчі за два дні на одній арені. І що важливо для українського вболівальника – на львівській. (Ще й свій Василь Фегір в ролі делегата ЄГФ!)
Фішка ж протистояння в тому, що білоруських гостей очолює Василь Козар, який з львівського дитсадка і аутсайдера Суперліги зробив гегемона жіночого гандболу в Україні. Багато гравців, які пройшли школу Василя Миколайовича, – Тамара Смбатян, Леся Смолінг, Наталія Воловник, Ірина Стельмах – знайшли себе у міцних чемпіонатах Румунії, Польщі і Росії та відповідають рівню рідної національної збірної.
Планку, підняту Козарем, з успіхом утримувала Тетяна Штефан, а нині ніяк не гірше – Віталій Андронов. Тим цікавіше виглядає насамперед тренерська дуель, адже багатьох «галичанок» Козар знає не гірше за своїх дітей.
До слова, Козар вже наробив шуму в чемпіонаті Білорусі, зробивши своєрідну революцію. Він вмить зробив зі скромного клубу «Берестьє» реального конкурента зубрам місцевої першості – «Гомелю» і «БНТУ-БелАЗ». Ну і прохід косовського бар’єру напередодні вартує як мінімум шанобливого реверансу.
Втім, у тому, що «Галичанка» зробить крок до чвертьфіналу – особливих сумнівів не відчуваю.
Віктор Цап’як, вболівальник:
Впевнений, що зустріч буде надзвичайно емоційна і обидві команди постараються показати найсильніші свої сторони. У кого це вийде краще – покаже безпосередньо уже майданчик, оскільки прогнози у спорті – річ невдячна, а прогнозувати жіночі протистояння двох команд, котрі в основному складені з молоді та ще й в умовах Сovid-19 – це ще проблематичніше.
Варто сказати, що «Галичанка» два роки тому зустрічалась з командою з Бреста в рамках товариського турніру у Львові: тоді, маючи в складі таких гравців як Савчин, Гайкова, Баранович, Стельмах і ще декількох, котрих уже немає в теперішньому складі, команда впевнено здолала суперниць з рахунком 49-25. З цього складу в «Галичанці» залишились молоді гравці, які вже тоді виходили на майданчик під керівництвом Василя Козара. В білоруській команді, порівнюючи склади цього матчу і останнього єврокубкового, також залишилось 4-5 гравців.
В чемпіонаті Білорусі команда українського наставника зараз знаходиться на 3-й позиції, маючи однакову кількість очок з Гомелем, але поступаючись йому різницею забитих-пропущених м’ячів, при тому що в очному протистоянні команда Василя Миколайовича Козара здолала суперниць з Гомеля з рахунком 31-26. Поступилися лише БНТУ-БелАЗу з Мінська 45-29 і Вітебчанці 24-25. Обидва матчі, в яких команда з Бреста зазнала поразки, були гостьовими. А в Бресті команда Василя Козара перемогла теперішнього лідера чемпіонату БНТУ-БелАЗ з рахунком 34-32. На жаль, цього року в зв’язку з пандемією «Галичанка» не брала участь у Балтійській лізі, де суперниками в минулі роки були і Гомель, і БНТУ-БелАЗ, і Городнічанка, оскільки була б можливість побачити і порівняти команди та їхні сильні сторони.А так залишається лише керуватись цифрами. Варто також зазначити, що в списку кращих бомбардирів білоруської жіночої Суперліги на 2-му і 5-му місці знаходяться дві гандболістки Берестьє: Інна Шинкарук (81 м’яч в 13 матчах -2 місце, поступається 3 м’ячами лідеру перегонів) і Анастасія Сивуха (78 м’ячів в 13 матчах-5 місце).
Щодо Галичанки – це беззаперечний лідер українського жіночого гандболу останніх років, котрий має хорошу школу і перспективних молодих вихованок, які вже відчули смак перемог в Європейських кубках і не поступаються суперницям ні майстерністю, ні психологічною підготовкою, яка в цьому поєдинку буде дуже важливою! Ще важливішою, на мою думку, буде присутність на майданчику в складі «Галичанки» Мар’яни Маркевич, яка у цьому сезоні є одним з лідерів команди і її мозком, особливо в організації гри в нападі. Чи готова вона уже до матчів після травми, отриманої в попередньому раунді, побачимо за декілька днів.
Яку ж тактику оберуть тренери на гру, відомо лише тренерам, а нам, вболівальникам, залишається лише вболівати за українських дівчат і побажати їм, щоб гра пройшла без травм.
Щодо прогнозу, вважаю, з Маркевич у формі «Галичанка» повинна обігрувати білоруських гостей, але якщо її не буде, гра буде ще цікавішою у сенсі непередбачуваності результату.
Не менш цікава й думка головної тренерки миколаївського «Реалу», адже її команда також боролася у цьому сезоні Єврокубка, однак вибула, поступившись в овертаймі у 2-му кваліфікаційному раунді. Відтак «Галичанка» залишилася єдиним представником України у жіночих єврокубках у сезоні 2020/21.
Наталя Пархоменко, тренер «Реала»:
Напевно, вся Україна в очікування цих ігор. Звичайно, я вболіватиму за «Галичанку», однак з великою пошаною ставлюся й до «Берестьє». Торік ми були в гостях у «Берестьє», вони запросили нас на турнір. Тоді, взимку, мені здалося, що ця команда прохідна, однак зараз вона показала себе на високому рівні, почала вигравати у лідерів. Отож, хочеться поглянути на «Берестьє» саме під керівництвом Козара. Цікавою буде сутичка обох тренерів, тактичні дії команд.
Якщо «Галичанка» буде грати від захисту і воротарі допоможуть та розберуть суперниць, має виграти дві гри з хорошим гандикапом. Головне, щоб дівчата не перехвилювалися, не перегоріли. Адже, згадую попередній раунд, коли у грі з командою, за яку «Галичанка» була явно сильнішою, саме через хвилювання дівчата робили багато невдалих кидків, втрат. Однак надалі зібралися і перемогли. Впевнено потрібно грати й з «Берестьє». «Галичанка» славиться хорошим захистом, а, як помітила я, коли моя команда грала з «Берестьє», білорускам не до вподоби жорсткий захист. Також раджу «Галичанці» звернути увагу на праву сторону «Берестьє»: там грають дві шульги з хорошими кидками.
Будемо вболівати за «Галичанку! Вважаю, львів’янкам все вдасться.
Підготувала Наталія Васьо для всеукраїнської газети “Спортивка”
Фото – Сергій Левицький, Федерація гандболу України